Taksim Tacizcileri Yedi Yıla Kadar Hapisle Yargılanacak

Taksim'de yılbaşı gecesi kadınlara tacizde bulunan 16 kişi hakkında "vücut dokunulmazlığını ihlal" suçundan işlem yapıldı. 16 zanlıdan 13'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Zanlılar yedi yıla kadar hapisle cezalandırılabilir.

Taksim'de yılbaşı gecesi kadınları taciz edenlere yedi yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Geçtiğimiz yıllarda Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "cinsel taciz" suçunu düzenleyen 105. maddesi uyarınca para cezalarıyla kurtulan taciz zanlıları hakkında bu yıl, "cinsel saldırı" suçunu düzenleyen 102. maddeden işlem yapıldı. TCK 102. maddede, "vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" deniliyor.

Vatan gazetesinin haberine göre, TCK'nin 102. maddesi, şikayete bağlı suçlar kapsamında değerlendirildiğinden, şikayetçi kimse olmadığında uygulanamıyordu.

Geçtiğimiz yıllarda taciz suçlamasıyla gözaltına alınan zanlılar hakkında da bu nedenle TCK'nin 105. maddesi uyarınca işlem yapılmıştı. Zanlılar, "sözlü taciz" suçundan yargılanmış ya da "Kabahatler Kanunu"na göre küçük bir para cezasına çarptırılıp serbest bırakılmıştı.

Polis bu yıl tacize maruz kalan kadınları da şikayetçi olmaları için ikna edip karakola götürünce 16 kişi hakkında taciz suçlamasıyla işlem yapıldı.

Nöbetçi savcı 102. maddeden işlem yaptı, 13 kişi tutuklandı

Beyoğlu Adliyesi'ne götürülen zanlıları nöbetçi savcı,  TCK 105'inci değil TCK 102'inci maddeye göre "vücut dokunulmazlığı ihlali" suçlamasıyla mahkemeye sevk etti.

Beyoğlu 1. Sulh Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi Celal Koç, 16 sanıktan 13'ünün tutuklanmasına hükmetti. Metris Cezaevine gönderilen 13 tacizci, 2-7 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Taciz zanlılarının ikisi üniversite öğrencisi; sekizi ilköğretim, biri lise mezunu. İki zanlı liseden terk; zanlıların üçü evli. Kuyumcu, kasap, aşçı, ayakkabıcı, kuaför gibi farklı mesleklerden olan zanlıların en küçüğü 19, en büyüğü 43 yaşında.

Yılbaşı gecesi Taksim'de huzuru kaçıran 45 kişi hakkında da Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapıldı.

Cinsel saldırı Madde 102

(1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda, yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi hâlinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikâyetine bağlıdır.

Cinsel taciz Madde 105

(1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlÓ para cezasına hükmolunur.

(2) Bu fiiller, hiyerarşi veya hizmet ilişkisinden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur işi terk etmek mecburiyetinde kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz. (BB/EÖ)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

03 Ocak 2011, Pazartesi