Erkek Şiddetinin Aralık Ayı Raporu

Erkekler aralıkta 19 kadın ve çocuğu öldürdü, 21 kadın ve çocuğu yaraladı. 19 çocuk, 25 kadın tacize, 10 çocuk ve 4 kadın tecavüze maruz kaldı.

bianet'in gazetelerden, internet sitelerinden ve haber ajanslarından derleyerek hazırladığı çeteleye göre, erkekler aralıkta en az 19 kadın ve çocuğu öldürdü, 21 kadın ve çocuğu yaraladı.

Aralıkta 19 çocuk, 25 kadın tacize, 10 çocuk ve 4 kadın tecavüze maruz kaldı. Cinayet, taciz, tecavüz ve yaralama olaylarının faili olarak 100 erkek ve çocuk hakkında yasal işlem başlatıldı.

bianet'in haberlerden yararlanarak oluşturduğu çeteleye göre, erkekler kasımda 18, ekimde 23, eylülde 17, ağustosta 35, temmuzda 23, haziranda 10, mayısta 16, nisanda 25, martta 20, şubatta 14, ocakta 16 kadını, 2010'da toplam 217 kadın ve üç çocuğu öldürdü. 2009'da öldürülen kadınların sayısı 198, geçtiğimiz yıl aralık ayında öldürülen kadın sayısı ise 18'di.

1 ARALIK

Cinayet

İzmir'de Z.Ö. (36), kızı E.Ö.'yü (9) döverek öldürdü. Kızının öldüğünü fark edince beş yaşındaki kızını da yanına alarak kaçan Z.Ö. kısa süre sonra yakalandı. Z.Ö.'nün karısı H.Ö.'nün yaklaşık altı ay önce iki kızıyla birlikte Mardin'e ailesinin yanına taşındığı, iki kızını da babalarının yanında bıraktığı öğrenildi. Z.Ö. ifadesinde, yemek yemediği için dövdüğü kızını daha önce de annesini özlediği için birkaç kez dövdüğünü söyledi. Z.Ö. tutuklanırken beş yaşındaki kızı İzmir Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

Cinsel taciz

Gaziantep'te bir apartmana girerek 12 yaşındaki kız çocuğunu taciz eden Ö.K. yakalandı. Cinsel istismar suçundan dört yıl hapis yattığı ve üç ay önce çıktığı öğrenilen Ö.K, "küçük yaşta çocuğun cinsel istismarı" suçundan adliyeye sevk edildi.

Tecavüz

Kocaeli'nde iş başvurusuna gelen Z.S.'ye (22) tecavüz ettiği gerekçesiyle aranan G.K., Kayseri'de yakalandı. G.K. hakkında daha önce de cinsel taciz iddiasıyla 12 kez yasal işlem yapıldığı ortaya çıktı.

Yaralama

Bursa'da bira almaya gittiği marketi işleten E.T.'yi (33) para ve mücevherleri için yaralayan Ö.A. (24), kadının karnında saplı kalan bıçaktaki parmak izi sayesinde Eskişehir'de yakalandı. Ö.A. tutuklanarak cezaevine konuldu.

Şanlıurfa'da dere yatağında ağıryaralı halde bulunan G.A.'yı (21), eşinin boşanmak üzere ailesine teslim ettiği ve ağabeyi C.K.'nin (23) töre bahanesiyle öldürmeye çalıştığı ortaya çıktı. C.K. kaçtı.

2 ARALIK

Yaralama

Muğla'da Ş.U. (47), altı yıl önce ayrıldığı karısı D.Ö.'yü (43) sokak ortasında vurarak yaraladı. D.Ö. hastaneye kaldırılırken Ş.U. kaçtı.

3 ARALIK

Yaralama

Edirne'de bir baba, kocasından boşanmak isteyen kızını sokak ortasında dövdü. Çevredekiler olaya müdahale etmeyince taksi durağındaki şoförler araya girip adamı sakinleştirmeye çalıştı. Ancak adam kızına bir kez daha saldırınca olay yerine polis ekipleri geldi. Genç kadın babasından şikayetçi olmayınca herhangi bir işlem yapılmadı.

Yalova'da kadın avukat A.B. (43), kızı P.B.'yi (17) telefonla taciz ettiğini öne sürdüğü S.Y.'yi (19) av tüfeğiyle vurarak ağır yaraladı. İfadesinde, S.Y.'yi "Kızın ya benim olur ya da toprağın. Bizi ölüm ayırır" gibi sözleri üzerine vurduğunu söyleyen A.B. tutuklandı.

Cinsel taciz, tecavüz

Bursa'da evden kaçan E.A., (14) polisin bir pavyona yaptığı baskın sırasında bulundu. E.A.'yı zorla tuttukları evde fuhuşa ve lezbiyen ilişkiye zorlayıp uyuşturucuya alıştırdıkları, pavyonda konsomatris olarak çalıştırdıkları öne sürülen altısı tutuklu yedi sanık hakkında, 8-58 yıl arasında hapis cezası istemiyle ağır ceza mahkemesinde dava açıldı.

Kocaeli'nde, elektrikçi olduğunu söyleyerek girdiği evdeki E.Ü.'yü (14) bağlayıp taciz ettiği öne sürülen U.S. (17) yakalandı. Olay intihar girişiminde bulunan E.Ü.'nün doktorlara "Evimize giren biri bana tecavüz girişiminde bulundu" deyince ortaya çıktı.

4 ARALIK

Cinsel taciz

Kocaeli'nde ilköğretim birinci sınıf öğrencisi kız çocuğuna cinsel tacizde bulundukları öne sürülen, aynı okuldan 7 ve 8. sınıf öğrencisi iki kişi gözaltına alındı. Zanlılardan biri tutuklandı.

Bursa'da Ü.B. (30), ikinci eşi İ.B.'nin (50), down sendromlu kızı E.A. (10) ile küçü kızı E.A.'ya (8) cinsel tacizde bulunduğu ve kızlarını dövdüğü iddiasıyla polise başvurdu. İ.B. tutuklandı ancak geçim sıkıntısı çeken Ü.B., dört ay sonra şikayetini geri alınca tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu ve eve geri döndü. Yaklaşık iki ay önce ailenin komşularından biri polisi arayarak İ.B.'nin çocukları taciz ettiğini ileri sürdü. Ü.B., firari durumdaki kocasının kendisini telefonla tehdit ettiğini, kocasının yokluğunda nasıl geçineceğini bilemediğini söyledi.

5 ARALIK

Yaralama - intihar

Bursa'da A.D. (39), 16 ve 11 yaşlarındaki iki kızı ile üç yaşındaki oğlunu bıçakla yaraladıktan sonra intihar etti.

6 ARALIK

Cinayet

Muğla'da F.S. (57), boşanmak isteyen karısı H.S.'yi (39) ruhsatsız tabancası ile öldürdü. Çiftin üç yıl önce evlendiği, sık sık tartıştıkları ve H.S.'nin önceki evliliğinden iki çocuğu bulunduğu ortaya çıktı.

Taciz

Kocaeli'nde, ilköğretim okulu öğrencilerini taciz ettiği iddiasıyla gözaltına alınan ve öğrenciler tarafından teşhis edilen zanlı V. A. (28), sevk edildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Samsun'da S.K. (52) üvey kızı Ç.K.'yi (12) taciz ve darp ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Ç.K., Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı yuvaya teslim edildi. S.K.'nin beş kez evlendiği ve Ç.K.'yi küçük yaştayken kendi nüfusuna kaydettirdiği öğrenildi. Ç.K., adliyedeki ifadesinde üvey babasının kendisini dövdüğünü ancak tacizde bulunmadığını söyledi.

Tokat'ta, bir berber dükkanında çalışan S.K. (16) adlı oğlan çocuğuna tacizde bulundukları iddiasıyla, aralarında infaz koruma memuru ve esnafın da bulunduğu altı kişi tutuklandı. S.K. ise devlet korumasına alındı.

Tecavüz

Malatya'da Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) öğrencisi Ç.A.'ya (17), kendisiyle yanı okulda okuyan erkek arkadaşının tecavüz ettiği öne sürüldü. Olay duyulunca Ç.A. ve iki kardeşi okuldan atıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Arıcı, öğrencilerin yeniden okula alınması için girişimde bulunacaklarını söyledikten sonra kardeşleri okula geri alındı, ancak Ç.A. alınmadı.

7 ARALIK

Cinayet

Ankara'da İ.Y. (45), eski eşi A.P.'yi (42) sokak ortasında bıçaklayarak öldürdü. Olaydan sonra kaçan İ.Y. kısa süre sonra yakalandı. İ.Y.'nin evliyken A.P.'ye şiddet uyguladığı ve tecavüz ettiği için yargılandığı ancak hakime "Pişmanım, karımı seviyorum" dediği için serbest bırakıldığı, A.P.'nin ise eşinin tehditleri nedeniyle polise ve savcıya başvurduğu halde "boşanmış oldukları için" koruma kararı aldıramadığı ortaya çıktı.

Rehin alma

Niğde'de F.Y. (28), evlenme teklifini "Babamın ilişkimizden haberi yok. Beni sana vermez" diyerek reddeden sevgilisi H.Y.'nin (19) evini tüfekle bastı. Zorla içeri giren F.Y., kız arkadaşının annesi A.Y.'yi (37) tüfeğin dipçiğiyle yaraladı. H.Y. ve annesini uzun süre rehin tutan F.Y. polisin müdahalesiyle yakalandı.

Tecavüz

Bursa'da, madde bağımlısı K.G. (20), evden kaçan N.T.'yi (15) yardım etme bahanesiyle evine götürdükten sonra tiner koklatıp tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı.

8 ARALIK

Yaralama

Tekirdağ'da Y.S. (16), iki ay önce evini basarak eşi G.D.'yi (15) öldüren N.Y.'nin evini bastı. Cinayet suçundan cezaevinde bulunan N.Y.'nin annesi M.Y. (47) ile olay sırasında evde bulunan H.Z.'yi (16) yaralayan Y.S. kaçtı. Kısa sürede yakalanan Y.S., çocuk polisine ifade verdikten sonra "konut dokunulmazlığının ihlali ve yaralama" suçlarından tutuklandı.

Cinsel taciz

CHP Mudanya İlçe Başkanı H.Y., CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bursa gezisi sırasında bir otelde düzenlenen yemekte bir kadın garsona tacizde bulunduğu iddiaları üzerine görevinden alındı.

Ergenekon davasında emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'le birlikte yargılanan Y.D., 14 yaşındaki oğlan çocuğuna tecavüz etmekten tutuklanarak cezaevine konuldu. İki yıl önce Bursa'da, kendisini 'istihbarat elemanı yüzbaşı' olarak tanıtarak, küçük yaştaki çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan Y.D., tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

9 ARALIK

Cinsel taciz

İstanbul'da bir sağlık ocağında spastik engelli İ.A.'yı (20) "doktorum" diyerek kandırarak taciz ettiği ileri sürülen K.D. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tecavüz

Samsun'da S.Ş. (28), yaklaşık on gün önce evden kaçtıkları ileri sürülen S.Y. (13) ile D.K.'ye (11) tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı. S.Ş. hakkında başka bir suçtan üç yıl yedi ay on gün kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu ortaya çıktı.

Siirt'te yaklaşık bir ay önce zorla arabasına bindirip tenha bir yere götürdüğü Z.D.'ye (17) tecavüz ettiği öne sürülen M.K. tutuklandı. Evli ve bir çocuk babası olan M.K.'nin kız çocuğuna tecavüz ettikten sonra da taciz ve tehditlerini sürdürdüğü, Z.D.'nin durumu ailesine anlatması üzerine gözaltına alındığı öğrenildi.

Gaziantep'te O.C. (24) kendisinden ayrılmak isteyen nişanlısı H.Ç.'yi kardeşi A.K.C. ve arkadaşı M.EK. ile birlikte kaçırdıktan sonra H.Ç.'ye tecavüz etti. O.C., A.K.C. ve M.E.K. tutuklandı.

10 ARALIK

Gasp

Adana'da seks işçisi C.G. (21), grup seks önerisini reddettiği iki kişinin kendisine tecavüz etmeye çalıştığını, altın kolyesini, cep telefonunu ve parasını gasp edip kaçtıklarını belirterek polise başvurdu. Zanlılar gözaltına alındı.

11 ARALIK

Tecavüz

Gaziantep'te 12 kardeşli bir ailenin en küçüğü olan ve ev işçisi olarak çalışan İ.S. (14) ile para karşılığında birlikte oldukları öne sürülen İ.H. (31), M.Ç.T. (22) ve S.Y. (19) tutuklandı. Olayla ilgili ifadesi alınan R.Ç. (15) ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Kız çocuğuna tecavüz ettikten sonra para karşılığında erkeklere pazarladıkları öne sürülen iki kuzen hakkında da yasal işlem başlatıldı. Kuzenlerden G.Ş.'nin geçtiğimiz günlerde askere gittiği öğrenildi, firar eden İ.H.E. ise aranıyor.

Cinayet

İstanbul'da G.Ö., kızkardeşi S.V. ile on gün önce ailelerinin karşı çıkmasına rağmen evlendiği eşi Z.V.'yi otomobillerinin içinde öldürdü. G.Ö., cinayeti Z.V. Hıristiyan olmayı reddettiği için işlediğini öne sürdü.

12 ARALIK

İntihar

Kayseri'de doğum günü partisi sırasında annesiyle tartışan M.A. (17), pencereden atladı.

Tecavüz

Muğla'da Ş.I. (48), akli dengesi yerinde olmayan Ş.I.'ya (28) tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı.

13 ARALIK

İntihar

Antalya'da, önceki gün evinde tek kurşunla vurularak ölen ve üzerinde sahte kimlik bulunan B.G.'nin (17) intihar ettiği anlaşıldı. B.G.'nin cenazesini babası ve ağabeyi teslim aldı. B.G.'nin Alanya'da yaşayan ailesi ile sorunları bulunduğu, bu nedenle evden kaçarak Antalya'daki Zübeyde Hanım Çocuk Sitesi'nde yaşamaya başladığı, ancak yaklaşık bir yıl önce buradan da kaçıp Ankara'ya gittiği öğrenildi.

Cinayet

Ağrı'da T.Ç. (50), karısı Z.Ç.'yi (36) evlerinin önüne çıkardıktan sonra bıçaklayarak öldürdü. Kocasından kaçmaya çalışan Z.Ç. hastanede öldü. T.Ç. kaçtı.

Tecavüz

İstanbul Kemerburgaz'da suça itilmiş çocuklar için kurulan Ağaçlı Sosyal Rehabilitasyon Merkezi'nden kaçan 15 yaşındaki 2 kızı eve götürerek 10 gün boyunca alem yaptıkları ileri sürülen bir astsubay ve iki uzman çavuş tutuklandı. Askerlerin kızlara içki ve uyuşturucu içirdikleri de ileri sürüldü. Merkez, geçen ay tecavüz skandalı ile sarsılmış ve merkezdeki erkek öğrenciler başka bir yurda nakledilmişti.

14 ARALIK

Cinsel taciz

Bursa Ticaret ve Sanayi İl Müdürü iken yanında çalışan bir kadın memura cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla görevinden alınan M.İ. hakkında cinsel saldırı suçlamasıyla dava açıldı.

Tecavüz

Samsun'da İ.S. (17) evine götürdüğü B.B.'ye (14) tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Cinayet

Mersin'de M.Ü. (30), nişanlısı G.A.'yı (27) bir motel odasında öldürdükten sonra kaçtı. M.Ü.'nün olaydan sonra G.A.'nın ailesini arayarak cinayeti haber verdiği öne sürüldü.

17 ARALIK

Cinayet

Konya'da seks işçisi olarak çalışan A.Y.'yi (33) akşam evine gelen bir kişi silahla vurdu. Ağır yaralanan A.Y. hastanede öldü. Polis, cinayet zanlısının kimliğini tespit etmeye çalışıyor.

Yaralama

Eskişehir'de birlikte yaşadığı S.K.'yı (28) darp ettiği, kadının kızı D.T.'yi de (2) işkence yapıp ağır yaraladığı iddia edilen Ü.Ö. (21) Kütahya'da yakalandı. Beyin kanaması geçirdiği anlaşılan D.T. ameliyat edildi. S.K.'nin, dini nikahla birlikte yaşadığı kişinin üzerine kuma getirmesi üzerine iki yaşındaki kızı D.T. ile birlikte Sakarya'dan Eskişehir'e geldiği ve sokaklarda dilencilik yapmaya başladığı öğrenildi. S.K., hastanedeki tedavisinin ardından kadın sığınma evine götürüldü.

Samsun'da S.C. (32), karısı F.C. (27) ve kayınpederi Ş.Ç. (57) ile aralarında çıkan tartışma sırasında F.C.'yi bıçakla yaraladı. F.C. hastaneye kaldırıldı, S.C. gözaltına alındı.

18 ARALIK

Cinayet

Zonguldak'ta İ.Ö. (65), karısı F.Ö.'yü (63) pompalı tüfekle öldürdükten sonra intihar etti.

Şüpheli intihar

Samsun'da üç çocuk annesi Ç.G.'nin (25), kayınpederi ile birlikte oturdukları evde, kendisini asarak intihar ettiği öne sürüldü. Ç.G.'nin kocası Ş.G. (27), olaydan sonra gözaltına alındı. Yakınları, kayınpederinin Ç.G.'ye şiddet uyguladığını, Ç.G.'nin ayrı bir evde yaşamak istediğini belirtti.

19 ARALIK

Cinsel taciz

Eskişehir'de apartmanlarda kadınlara cinsel saldırıda bulunan C.U. (28), apartman sakinlerinin ihbarıyla yakalandı. C.U., geceleri sokaklarda gezip yalnız başlarına evlerine giden kadınları takip ettiğini anlattı.

Batman'da M.Ö., beş, yedi, sekiz ve onbir yaşlarındaki kızlarına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Olay, çocuklarının durumundan şüphelenen annenin, kızlarını özel bir hastaneye getirmesiyle ortaya çıktı. Doktor ve hastane yetkililerinin ihbarıyla hastaneye gelen jandarma ekipleri, baba M.Ö.'yü gözaltına aldı. M.Ö. tutuklanarak Batman M-Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Yaralama

Samsun'da kimliği belirsiz bir kişi, arkadaşlık teklifini kabul etmeyen E.A.'yı (30) tabancayla yaraladıktan sonra kaçtı.

20 ARALIK

Cinsel taciz

Çorum'daki yetiştirme yurdunda kalan B.Y. (17) ve M.S. (15) adlı kız çocuklarına tacizde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişiden 2'si tutuklandı.

Batman'da Z.A. (39), kızları B.A. (19), D.A. (14) ve H.A.'yı (13) taciz ettiği suçlamasıyla tutuklandı. Olay, B.A.'nın polise şikayetiyle ortaya çıktı.

Balıkesir'de dokuz kadına cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yakalanan Ş.G. (20), tutuklandı.

21 ARALIK

Cinayet

Şanlıurfa'da dokuz ay önce amcasının oğlu Ş.B. (23) tarafından kaçırılan ve sekiz aylık hamile olan L.B. (22) evinde, başından vurularak öldürüldü. Cinayetin aile meclisi kararıyla işlendiğinden şüphelenen polis, L.B. ve Ş.B.'nin ailelerinden beş kişiyi gözaltına aldı. L.B.'yi, kocasının, "tartıştığı ağabeyini korkutmak isterken, yanlışlıkla öldürdüğü" öne sürüldü.

İzmir'de, Kıbrıs gazisi E.C.'nin (56), ruhsatsız silahıyla eşi M.C.'yi (50) öldürdükten sonra intihar ettiği öne sürüldü.

Konya'da T.K. (31), fuhuş yaptığını ileri sürdüğü sevgilisi A.Y.'yi (33) taksitle kiralık katil tutarak öldürttüğü iddiasıyla tutuklandı. T.K.'den aldığı para karşılığında cinayet işlediği öne sürülen G.E. (21) de yakalandı.

22 ARALIK

Yaralama

Adana'da inşaat işçisi M.Ö. (34), dövdüğü karısı Ş.Ö. (23) hastanede tedavi görürken oğlu İ.Ö.'yü (7) de ders kitabını okuyamadığı bahanesiyle dövdü. İ.Ö., annesi eve döndükten sonra polisi arayıp yardım istedi. M.Ö. gözaltına alınırken İ.Ö. hastaneye kaldırıldı.  İ.Ö. hastaneye kaldırıldı. Henüz 14 yaşındayken M.Ö. ile evlendirildğini ve üç çocuğu bulunduğunu anlatan Ş.Ö. gidecek bir yeri olmadığını belirterek kocasından şikayetçi olmadı. Babasından korktuğu için eve gitmek istemeyen İ.Ö. de evine döndü. Polis, darp edilen kişinin yaşı küçük olduğu için kamu davası açılması için dosya hazırlayarak savcılığa gönderildi. Gözaltına alınan M.Ö. ise polisteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Adana Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fazlı Doğanç annesi ve babasından şiddet gören çocukların hakim kararıyla ailesinden alınabileceğini bildirdi.

23 ARALIK

Cinayet

İstanbul'da K.D. (54) beş yıl önce boşandığı ancak birlikte yaşamayı sürdürdüğü H.K. (33) ile H.K.'nin kızı A.K.'yi (15) bıçaklayarak öldürdü. K.D. kendi kızı S.D.'yi alıp evden çıktı ve polisi arayarak teslim oldu.

Şanlıurfa'da A.T. (15) amcasının kızı F.T.'yi (18) tüfekle öldürdü. A.T.'nin F.T.'yi "tüfeğiyle oynarken, yanlışlıkla vurduğu" öne sürüldü.

Ankara'da S.B. (29) karısı F.B.'yi (23) tabancayla öldürdü. Olaydan sonra polise teslim olan S.B. tutuklandı. Olay yerinde 20 boş kovan bulundu. Çiftin üç yıllık evli olduğu ve bir çocuklarının bulunduğu öğrenildi. S.B.'nin karsına şiddet uyguladığı, F.B.'nin bir süre önce evi terk edip ailesinin yanına yerleştiği ancak barışma teklifini kabul edip kısa süre önce evine geri döndüğüü, olaydan bir gün önce yeniden şiddet görünce durumu ailesine anlattığı ve çiftin arasındaki son kavanın bu nedenle çıktığı ortaya çıktı.

24 ARALIK

Cinsel taciz

Muğla'da İ.S., babasının kendisini taciz ettiğini iddia eden kızı E.S.'nin jandarmaya başvurması üzerine gözaltına alındı. İ.S. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

25 ARALIK

Cinsel taciz

Burdur'da farklı zamanlarda altı kadını taciz ettiği iddiasıyla gözaltına alınan C.K. (22), tutuklandı. C.K'nın ilkokul mezunu, evli ve sanayi sitesinde işçi olduğu öğrenildi.

Tecavüz

Kırşehir'de karın ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede sekiz aylık hamile olduğu anlaşılan ilköğretim okulu öğrencisi T.A.'nın (13) ifadesi doğrultusunda, kız çocuğuna tecavüz ettiği belirlenen A.R.S. (50), tutuklandı. T.A. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

26 ARALIK

Yaralama

İzmir'de M.B.B., eski kız arkadaşı T.Y. (26) ile babası C.Y.'yi (56) sokak ortasında bıçaklayıp kaçtı. C.Y., bir süre önce kızını rahatsız ettiği gerekçesiyle zanlı M.B.B. hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

27 ARALIK

Cinayet - intihar

Niğde'de B.U., boşanma davası açan karısı A.U. (35) ile kayınvalidesi N.D.'nin (58) pompalı tüfekle öldürdükten sonra intihar etti.

28 ARALIK

Yaralama

Malatya'da Y.A., annesi F.A. (48) ile üvey kız kardeşleri F. (21) ve M.'yi (19) dövdükten sonra satırla ağır yaraladı. Y.A. olaydan sonra kaçtı.

29 ARALIK

Cinayet

Gaziantep'de anne M.U., yılbaşı tatili için memleketine gelen üniversite öğrencisi kızı T.U.'yu (19), tabancayla sırtından vurarak öldürdü. Olayla ilgili hiçbir şey anlatmayan M.U., tutuklandı.

Cinsel taciz

Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi M.B.'nin öğrencilerini taciz ettiği öne sürüldü. M.B. iddiaları yalanladı, üniversite yönetimi bu konuda herhangi bir öğrenciden, kurum veya kuruluştan şikayet gelmediğini açıkladı. Üniversite öğrencileri ise iddialarla ilgili soruşturma başlatılması talebiyle protesto gösterileri düzenledi.

İzmir'de Aralık ayı içinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi B.K. (21) ile B.D.'ye (26) tacizde bulunduğu öne sürülen E.K. (26) gözaltına alındı. B.K. ve B.D.'nin teşhis ettiği zanlı, mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere sermbest bırakıldı. E.K.'nin bir yıllık evli olduğu ve bir şirkette pazarlamacı olarak çalıştığı öğrenildi.

30 ARALIK

Cinsel taciz

Adana'da bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapan H.K. (40), H.O. (7), M.G. (10) ve Z.K.'ye (15) elle tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

31 ARALIK

Cinayet - yaralama

Adana'da terzilik yapan İ.Ş. (51), karısı S.Ş.'yi (45) bıçakla yaralayıp kızını darp etti. Polise kapıyı açmayan İ.Ş., çilingir yardımı ile eve girip anne kızı kurtardı.

Cinayet - intihar

Ankara'da A.B. bir süre önce babası A.K.'nin evine taşınan ve barışma teklifini kabul etmeyen karısı E.B.'yi öldürdü, kayınpederi A.K.'yi yaraladı. A.B. daha sonra aynı silahla intihar etti.

Cinsel suç

Antalya'da, internette tanıştığı E.S.'nin (18) peşini bırakma karşılığında kızın annesi H.K. (38) ile cinsel ilişkiye girip ardından para isteyerek şantaj yapan Ş.M. (19) parayı alırken suçüstü yakalandı.

YARGILAMA SÜRECİ

Tecavüz

Adana'da kendisini mehdi olarak tanıtıp, dini sohbetlerde ölüp dirilme numarası yaparak dört genç kadına ilaçlı çay ve su içirterek tecavüz ettiği iddia edilen M.A. (41) mahkemede kendisine komplo kurulduğunu öne sürdü. M.A.'nın, Nevşehir'de babasıyla ilişkiye girdiği iddiasıyla eşini öldürdüğü ve akıl sağlığı yerinde olmadığı için serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Duruşma, Almas'ın akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi ve tecavüze uğradığı iddia edilen 4 kadının ruh ve beden sağlıklarıyla ilgili raporun alınması için ertelendi.

Bursa'da dört ay önce evine zorla girdiği E.A.'ya (30) bıçak zoruyla tecavüz etmeye çalıştığı ve kendisine karşı koyan genç kadının sekiz yerinden yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla yargılanan K.H.'nin "silahlı tehdit, cinsel istismar, yağma ve insan öldürmeye teşebbüs" suçlarından 45 yıla kadar hapsi istendi. (BB)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

11 Ocak 2011, Salı

Burçin Belge