İmren Aykut'un Ensest Açıklamasına Tepki

Eski bakan İmren Aykut'un, "Güneydoğu bölgesinde ensest yaygın"cümlesiyle ilgili Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, ensestle ilgili tamamlanmış bir araştırma olmadığını belirterek bu sözün geçersiz olduğunu söyledi.

Eski bakan İmren Aykut'un bir televizyon programında "Güneydoğu  bölgesinde ensest yaygın"cümlesiyle ilgili açıklama yapan Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü,  bu konuyla ilgili tamamlanmış bir araştırma olmadığını söyledi.

Güllü, federasyonun Türkiye'nin büyük sorunlarından biri olan ensest konusunda iki yıldır üzerinde çalıştığı, ensesti il il inceleyen "Türkiye Ensest Atlası" çalışması yaptığı için olaya müdahil olma gereği duyduğunu açıkladı.

Güllü, Türkiye'de henüz iller bazında yapılmış ve sayısal bir rakamı ortaya koyan ensest çalışması olmadığını belirterek "Şu bölge, ya da bu ilde ensest çoktur" demenin mümkün olmadığını söyledi.

"Söylentiler ve duyumlar üzerine söylem geliştirmek hele böylesi bir konuda büyük yanlışlık olur. Tüm ülke genelinde yapmaya çalıştığımız çalışmayı henüz tamamlamamış olmamızdan dolayı, ayrımcılık yaratır düşüncesiyle il adı açıklamıyoruz."

"Bu nedenle Güneydoğuda ensest yaygın sözünün en azından rakamlarla  tespit edilmediği sürece geçersiz bir söz olduğunun bilinmesini istiyoruz."

Güllü, aynı programda Zeynep Karahan Uslu'nun "tecavüz bebeğine devlet bakar" sözünü  de olaya uzaktan bakan  ve tecavüz gerçeğini bilmekten uzak bir görüş olarak algıladıklarını sözlerine ekledi.

Programda ne oldu?

Eski Bakan Aykut, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, Habertürk TV'de yayınlanan Pelin Çift ile Haber Hattı programında tecavüze uğrayan kadınların doğum hakkını tartıştı.

Tartışma sırasında Aykut'un "Güneydoğu'da ensest yaygın" cümlesine Uslu,  "Biraz önce kullandığınız bir cümleyi protesto ediyorum. Bu cümleyi ırkçı, ayrımcı buluyorum ve kınıyorum. Elinizde resmi bir veri yok ve bir bölgenin insanını bu şekilde mahkum ettiğiniz için sizi şiddetle kınıyorum" sözleriyle tepki gösterdi.

Aykut bunun üzerine şu yanıtı verdi: "Bunun açıklamasını yapayım. Her bölgede ensest ilişkiler olur ve bu bölgede biraz daha fazla olduğunu söylüyorum. Çünkü bu bölgede bu durumlara bağlı intihar olayları daha fazla oluyor. Ben bölgenin halkını itham etmiyorum." (NV)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

13 Eylül 2012, Perşembe