"Vatandaşlıktan Çıkarma İle 12 Eylül'de Yaşanan Acılar Bir Daha Yaşanmasın"

Turgut Kazan, 130 kişinin vatandaşlıktan çıkarılma ilanı sonrası hiçbir demokratik ülkenin Türkiye’ye suçluları iade etmeyeceğini zaten siyasal iktidarın da amacının tüm muhalif kesimlere baskıyı artırmak olduğunu söyledi.

Eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan, 130 kişinin 3 ay içinde Türkiye’ye dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılması ile ilgili “AKP 2009’da ‘demokratikleşme” adına kendi değiştirdiği kanunu yeniden getirdi. Bu 12 Eylül’de yaşanan acıların yeniden yaşanmasına yol açacak” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın, haklarında “terör ve örgütlü suçlar” ile “anayasal düzene karşı işlenen suçlar”la ilgili soruşturma ve kovuşturma yürütülen ancak yurtdışında bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayanların vatandaşlıktan çıkarılacağına ilişkin ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı

130 kişiyi kapsayan listede Fethullah Gülen’in yanı sıra haklarında yakalama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP Van Milletvekili Tuba Hezer Öztürk ve eski HDP milletvekili Özdal Üçer de bulunuyor. 

İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen 130 kişi, üç ay içinde Türkiye’ye dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılacak.

Söz konusu düzenleme 2009 tarihli 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29. Maddesinde yapılan değişiklikle yapıldı.

"Muhalif kesimlere uygulanacak"

bianet’e konuşan Eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan, bu düzenleme sonrasında hiçbir demokratik ülkenin Türkiye’ye suçluları iade etmeyeceğini zaten siyasal iktidarın da böyle bir amacı olmadığını, düzenlemenin tüm muhalif kesimlere yönelik uygulanma amacı taşıdığını belirtti.

“Bizim eski vatandaşlık yasasında vatandaşlıktan çıkarma vardı ve özellikle 12 eylül döneminde çok uygulandı. Çok büyük acılar yaşandı. Sonra 2009’da AKP yeni bir vatandaşlık yasası yaptı ve özellikle vatandaşlığın kaybettirilmesi ile ilgili bu yeni düzenlemenin demokratik bir düzenleme olduğunu belirterek övündü. Gerçekten çağdaştı. Bir iyileşmeydi.

"Şimdi getirilen ise önceki büyük acılar yaşanan ve bir çeşit çağdaş olmayan düzenlemeye geri dönüştür. Yani 12 eylül uygulamasının yolunu açmış oluyor.

"Şimdi bu Fethullah Gülen ve 15 Temmuz girişiminde bulunan ve yurtdışında olanları bazı şüpheli veya sanıkların dönüşünü sağlamak için getirildiği söylenebilir ama göreceksiniz böyle bir yol açıldıktan sonra bu siyasal iktidarın sevmediği her kesim için çok tehlikeli bir uygulamanın kapılarını aralayacak. Zaten asıl onlar için uygulanacak.

"Siyasal iktidar Cem Karaca'yı hatırlasın"

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, 2013'te CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık'ın soru önergesine verdiği yanıtta  2003 ila 2012 yılları arasında Türkiye vatandaşlığından çıkarılan kişi sayısını yukardaki gibi açıklamıştı. (Kaynak: Doğruluk Payı)

"İktidara 12 Eylül'de yaşanan acıların bir daha yaşanmasına yol açacak bu uygulamadan vazgeçmesini öneriyorum. Bugünkü siyasal iktidarın çok sevdiğini düşündüğüm Cem Karaca da vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Onun ve annesinin yaşadığı acıları hatırlamalılar. Siyasal iktidar neler yaşandığını hatırlamak istiyorsa onlara Karaca'nın annesi Toto Karaca’nın mektuplarını göstereyim.

"Çok tehlikeli bir yol aralanmıştır. Geri dönüşü sağlamayacaktır. Siyasal iktidarın suçluların iadesini istediği konusunda kuşkular duyuyorum.

"Zaten mevcut yargısal sistem karşısında demokratik hiçbir ülke Türkiye’ye suçluları iade edemez. Bu durumu daha da ağırlaştırıyorsunuz.

“Yurttaşlarınızı vatansız hale getiriyorsunuz. Bu yolla siyasal iktidar korku imparatorluğunun ağırlığını korkutuculuğunu artırmak istiyor.”

680 sayılı KHK öncesi 5 Nisan 2016 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avukatlar Günü için yaptığı konuşmada "'terör'e destek verenlerin vatandaşlıktan çıkarılabileceğini" söylemiş ve vatandaşlıktan çıkarılma meselesi tartışılmıştı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu mevcut yasal düzenlemelerle vatandaşlıktan çıkarılmanın uygulanamayacağını söylemişti. (NV)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

06 Haziran 2017, Salı

Nilay Vardar