İzmir'de 5. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Düzenlendi

Bu yıl da kendilerini ve bisikletlerini süsleyen yüzlerce kadın, Şenay’ın “Hayat Bayram Olsa” şarkısını hep bir ağızdan söyleyerek Konak Meydanında toplandı.

Bu yıl da kendilerini ve bisikletlerini süsleyen yüzlerce kadın, Şenay’ın “Hayat Bayram Olsa” şarkısını hep bir ağızdan söyleyerek İzmir Konak Meydanında toplandı.

Turun düzenleyicilerinden Sema Gür, Saat Kulesi önünde yapılan basın açıklamasında, bir farkındalık etkinliği olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turunun, yılda bir kez ve “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü”nde düzenlendiğini; bisikletle güvenli bir şekilde ulaşımını sağlamak isteyen kadınların bisiklet yolları ve hizmetleri taleplerini eğlenceli bir şekilde ilettiklerini söyledi.

Bu yıl beşincisi düzenlenen ve 50 kentte eşzamanlı olarak yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu saat 17.00’de Saat Kulesinden başlayarak, saat 18.30’da Alsancak Havagazı Fabrikasında sona erdi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Nedir?

"#SKTB Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bir farkındalık etkinliğidir; yılda bir düzenlenir. Bu turu gönüllü kadınlar düzenler. Herhangi bir gruba, derneğe, kurum ve kuruluşa bağlı değildir. Bu turu belediyeler, şirketler düzenlemez.

"Bisiklete günlük yaşamda da rahatlıkla binilebildiğini göstermek ve güvenli bisiklet yollarının olması için dikkat çekmek ister. Bu nedenle “süslü” olarak yapılmaktadır. Bisikletle güvenli bir şekilde ulaşımını sağlamak isteyen kadınların bisiklet yolları ve hizmetleri talebini eğlenceli bir şekilde iletmesidir.

"Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yaklaşık 200 kadın ile başlamış 3 bin kadın bisikletçi ile devam etmektedir.

"2017 yılında Eçev (Ege Çağdaş Eğitim Vakfı) kanalı ile bir bisiklet fabrikasının desteğini alarak kız çocuklarının okutulmasına katkıda bulunmuştur. Bisiklete binmeyi bilmeyen birçok kadının bisiklet öğrenmesine katkıda bulunmuştur."

Manifesto

"Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için “Otomobilsiz Kentler Günün”de her yıl SÜSLÜ KADINLAR yollarda olacak. Kentlerin yollarını egzoz dumanı kokusu değil, parfüm kokusu saracak. Yaptır saçları, sür parfümünü, giy kokoş elbiseni, tak şalını, sür rujunu-ojeni, giy topuklunu; sadece kendini mi süsleyeceksin? Hayııır… Bisikletini de süsle, çık yollara…"

Tura Katılım Koşulları:

1- Kadın olmak

2- Süslü olmak

3- Süslü bir bisiklete sahip olmak

4- En fazla 10 km hızla ilerlemek

5- Şaşkın şaşkın bakanlara el sallamak

Peki, nedir bu turun hikayesi?

"Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği ilk kez 2013 yılında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde yapıldı. Bu etkinlik Sema Gür tarafından facebook etkinliği olarak açıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak birçok kadına ulaştırıldı; bisiklet turuna tam 300 kadın katıldı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek Konak meydanında toplandı ve Alsancak’a pedal çevirdikten sonra ‘’şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun’’ konulu basın açıklamasını yaptılar.

"2014’de ikinci defa düzenlenen etkinlik, yazılı medyada ve televizyon kanallarında yayınlanarak daha fazla kişiye ulaştı ve katılımcı sayısı iki katına çıktı.

"2015 yılında 20 Eylül’de 10 kentte eş zamanlı olarak etkinlik yerli ve yabancı basında günlerce gündemde kaldı.

"25 Eylül 2016 Pazar günü eş zamanlı olarak 27 şehirde yapıldı.

"24 Eylül 2017’de tam 50 şehirde eş zamanlı yapıldı."

(Gİ/ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

25 Eylül 2017, Pazartesi

Gönül İlhan