Nobel Ekonomi Ödülü Richard Thaler'a

2017 Nobel Ekonomi Ödülü'nü, "ekonomi ve davranışsal ekonomi üzerindeki psikolojik etkiler ile ilgili analizler" yapan ABD'li Richard H. Thaler kazandı.

Haberin Kürtçesi için tıklayın 

2017 Nobel Ekonomi Ödülü'nün davranış ekonomisi alanındaki psikolojik çalışmalarından dolayı ABD'li ekonomi profesörü Richard Thaler'e verileceği açıklandı.

Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada, çalışmalarını Chicago Üniversitesi'nde sürdüren Thaler'in, "davranış ekonomisine" yaptığı katkılardan dolayı ödüle layık görüldüğü belirtildi.

72 yaşındaki Thaler ABD’nin Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu’ndaki Davranışsal Ekonomi Projesi’nde (Robert Shiller ile birlikte) eş başkan ve Karar Araştırmaları Merkezi’nde başkanlık görevlerini sürdürüyor.

Dürtü'nün yazarı

Dünya çapında çok satanlar listesine giren Nudge (Dürtü) adlı kitabın yazarlarından olan Thaler, Türkçeye de çevrilmiş olan kitabında toplumun büyük sorunlarını davranışsal ekonomiyle çözmenin yollarını anlatıyor.

Thaler'in çalışmaları Eski ABD Başkanı Barack Obama ve Eski İngiltere Başbakanı David Cameron gibi politikacılar tarafından devlet bütçe açığını azaltmak konusunda seçmenleri ve toplumları etkilemek için de kullanıldı.

Tıklayın - Nobel Ekonomi Ödülü İlk Kez Bir Kadına Verildi

Tüm ödüller erkeklere

2017 Nobel Ödülleri, 11 erkeğe verildi. 2016'da da 11 erkek, çalışmalarıyla Nobel Ödüllerine layık görülmüştü.

2017 Ekonomi Nobel'i de bir erkeğe verilince Nobel Ödülleri'nin verilmeye başlandığı 1901'den bu yana verilen 585 Nobel Ödülü'nden 49'u kadınlara, 536'i erkeklere verilmiş oldu.

Ekonomi Nobeli

Nobel Ekonomi Ödülü Alfred Nobel tarafından öngörülen bir ödül değil, 1960'lı yılların sonlarından itibaren verilmeye başlandı, İsveç Merkez Bankası tarafından oluşturuldu. 

2016 Nobel Ekonomi Ödülü’ne Sözleşme Teorisi çalışmalarıyla Oliver Hart ile Bengt Holmström layık görülmüştü. (YY)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

09 Ekim 2017, Pazartesi