Peter Steudtner'a Quaker Barış Ödülü

Büyükada davasında tutuklanan ve 113 gün sonra tahliye edilen Peter Steudtner, Almanya’da Quaker Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Haberin Kürtçesi / İngilizcesi için tıklayın

Büyükada davasında tutuklanan ve 113 gün sonra tahliye edilen Peter Steudtner, Almanya’da Quaker Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Almanya merkezli Quaker Yardım Vakfı Direktörü Manuela Kikillus, Steudtner’ın barış ve insan hakları için cesur ve özverili çalışması nedeniyle ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Dün akşam Berlin’de düzenlenen ödül töreninde konuşma yapan Steudtner, 20 yıllık insan hakları mücadelesi ve Türkiye’de cezaevinde geçirdiği sürenin üstesinden dayanışmayla geldiğini söylerken, şöyle konuştu:

“Tüm bu dayanışma bana şu mesajı getirdi: Sen ve biz birlikte üstesinden gelebiliriz. Şimdi ben de bir mesaj yollamak istiyorum:

“Sevgili Taner Kılıç, Deniz Yücel, Meşale Tolu ve David Britsch; ben tahliye olmadan birkaç gün önce Deniz’in bana söylediğini, size söylemek isterdim: ‘Çok yakında serbest kalacaksınız!’ Ama bunu yapamıyorum. Bunun yerine size şunu söyleyebilirim: ‘Üstesinden geleceksiniz!’ Yalnız değilsiniz.”

Steudtner hakkında

Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi.

Barış işçilerini ve insan hakları savunucularını anlaşmazlıkları dönüştürme, şiddete dayalı olmayan eylem, zarar vermeme yaklaşımı ve bütünsel güvenlik eğitimleri vererek destekleme alanında 20 senelik tecrübesi bulunan bir belgesel film yapımcısı ve aktivist.

Bütünsel Güvenlik El Kılavuzu'nun ortak yazarlarından ve Dijital Bütünlük Bursu süresince gazeteci ve insan hakları savunucularına Kenya, Mozambik ve Angola'da uzun vadeli eşlik edilmesi projeleri arasında.

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükada'da “insan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği” konulu bir atölye çalışması için bir otelde biraraya gelen aralarında Steudtner’ın da olduğu 10 insan hakları savunucusu, 5 Temmuz’da otele düzenlene polis baskınıyla gözaltına alınmıştı.

18 Temmuz’da İnsan hakları savunucuları İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), Özlem Dalkıran (Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Ali Garawi (İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi), Peter Steudtner (Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi) “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" (TCK 220/6), "silahlı terör örgütüne üyelik" (314/2 ve 314/3) suçlamalarıyla tutuklandı.

Steudtner’ın da aralarında bulunduğu hak savunucuları 25 Temmuz’da tahliye edildi. (ÇT)


Berlin - BİA Haber Merkezi

06 Aralık 2017, Çarşamba