Mahir Kanaat: "Benden FETÖ'cü Olmaz; Benden Sadece ÖDP'li Olur"

"İddianamede FETÖ adına delillere sahip olduğum değerlendirilmiş. Yani tespit edilmemiş, değerlendirilmiş diye yazılmış. Yani herhangi bir tespit bulunmamaktadır. Şimdi sormak istiyorum. Bahsi geçen görevler nelerdir? Ulaştırma yolu nedir?

Altı gazetecinin sosyal medya paylaşımları nedeniyle Çağlayan 29.Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı.

Duruşmanın aradan önceki ilk bölümünde tutuklu gazetecilerden Diken Haber Sitesi’nin eski editörü Tunca Öğreten savunma yaptı. Ardından diğer tutuklu gazeteci BirGün Gazetesi çalışanı Mahir kanaat savunmasını verdi.

Altı gazeteci Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait, Redhack'in sızdırdığı mailleri haberleştirdikleri için "örgüt üyeliği", "örgüt propagandası, bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri değiştirme veya yok etme" iddia

Savcı Arif Kaplan, davaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ve Diken’in eski editörü Tunca Öğreten'in tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Davada kimler yargılanıyor

Tutuklu sanıklar Diken eski editörü Tunca Öğreten, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ile tutuksuz sanıklar, kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, DİHA muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Haber Müdürü Derya Okatan.

Öğreten ve Kanaat 323 gündür tutuklu

Gazeteciler 25 Aralık 2016'da gözaltına alınmıştı. Altı isim tam 24 günlük gözaltı süresinin ardından 17 Ocak'ta adliyeye sevk edildi. Öğreten, Kanaat ve Çelik tutuklanırken diğer üç isim serbest bırakıldı.

24 Ekim 2017 günü görülen ilk duruşmada tutuklu sanıklardan kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik tahliye edilmişti.

Gazeteci davalarının hakimi

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin başkanlığını Mustafa Çakar yapıyor. Çakar, Cumhuriyet davası tutuklularını, gazeteci Meşale Tolu'yu, Die Welt muhabiri Deniz Yücel'i ve Özgür Gündem Danışma Kurulu Üyesi Aslı Erdoğan'ı tutuklayan İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimi idi. Heyette Çakar'ın yanı sıra, üye hakim olarak Özkan Gürel ve Ümit Kartlı yer aldı.

TIKLAYIN - Öğreten: Tam Bir Yıldır Tutukluyum, İkinci Kez Karşınızda Adalet Arıyorum

Duruşmaya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Baykanı Turgay Olcaytu, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş, Sınır tanımayan Gazeteciler (RSF) temsilcisi Erol Önderoğlu ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş izleyici olarak katıldı.

Kanaat: Bilmediğim e-maillerle sohbet grubunu nasıl kurayım?

Mahir Kanaat savunmasında Redhack adlı hacker grubunun kurduğu sohbet grubunu kendisinin kurmadığını, 17-25 Aralık iddianamesinin internetten kolayca bulunabildiğini anlattı.

“İlk olarak Twitter üzerinden oluşturduğum iddia edilen fakat gerçekte Redhack isimli hacker grubunun oluşturmuş olduğu sohbet grubundan başlamak istiyorum. Avukatlarım size Redhack isimli hacker grubunun sıralı Twittlerini sunacak. Bu twitlerde göreceğiniz üzere sohbet grubunu kendilerinin kurduğunu yazmaktalar. Sohbet grubunu benim kurmadığım ve Redhack grubunun kurduğu twittlerden anlaşılmaktadır. Kaldı ki elimde bile olmayan e-maillerle ilgili sohbet grubu nasıl kurayım?

"17-25 Aralık iddianamesi açık kaynak"

“17-25 Aralık iddianamesinin indirilmesi ile ilgili bir sunum yapacağım. Bu sunumdan sonra bu konu ile ilgili aklınızda bir şüphe kalmayacağından eminim. Zira bu konu mühendislik bilgisi gerektiren bir konu değil.”

İddianamenin açık kaynak olduğunu mahkemeye tek tek anlattı

Mahir Kanaat video izletmek istedi. Mahkeme Başkanı "avukatınız söz aldığında gösterir" dedi.

Görüntülerin çıktıları ise Mahkeme Başkanına sunuldu.

“Google arama motoruna giriyoruz. 17-25 Aralık iddianamesi yazarak 'enter'a basıyoruz. Görüleceği gibi 0.36 saniye içerisinde 547 bin sonuç karşımıza çıkıyor. Yargı mensuplarının da sıkça kullandığı http://www.adaletbiz.com/ sayfasını açıyoruz. Haberin içerisinde iddianamede bahsi geçen 17-25 Aralık fezlekelerinin birer örnekleri bulunmaktadır. (Bu esnada Kanaat'in avukatı görüntüleri gösteriyor.)

"Tüm hesaplarıma baktınız tek bir sağcıya ulaşabildiniz mi?

“Benim hiçbir terör örgütü ile en ufak temasim dahi olamamıştır. Bylock kullanıcısı değilim. Herhangi bir şekilde, herhangi bir FETÖ üyesi ve sempatizanı ile temasım olmadı: dershanelerine ya da okullarına girmiş değilim. Bank Asya'da kullandığım kredi, kredi kartı ya da banka hesabım yok. FETÖ'nün derneğine ya da vakfına üye değilim. FETÖ'ye kurban ya da zimmet vermedim.

"İddianamede FETÖ adına delillere sahip olduğum değerlendirilmiş. Yani tespit edilmemiş, değerlendirilmiş diye yazılmış. Yani herhangi bir tespit bulunmamaktadır. Şimdi sormak istiyorum. Bahsi geçen görevler nelerdir? Ulaştırma yolu nedir?

"Tüm hesaplarıma ve telefonuma baktınız. Bir tane sağcıya ulaşabildiniz mi? Ben söyleyeyim cevabı hayır çünkü yok. Benim ne sağcı bir dostum ne de tanıdığım var. Ben devrimci bir ailenin çocuğu olarak doğdum. Öyle de yetiştirildim. Okul hayatında ve iş hayatımda hep 'Tek yol devrim' diyenler vardı. Ve ben o güzel insanlardan hiç ayrılmadım. Muhtemelen de ölene kadar ‘tek yok devrim’ diyenlerle beraber olacağım.

"Benden sadece ÖDP'li olur"

“Sayın başkan ben hayatımın hiçbir evresinde illegal bir oluşma katılmadım. Benden FETÖ'cü olmaz. Benden sadece ÖDP'li olur. Adli kaydım temizdir. Delilleri yok etme suçunu nasıl işlemişim? Söz konusu mailleri eklemedim. Dolayısıyla bilişim sisteminin engelleme ve verileri yok etme olarak tarafıma isnat edilen suçları kabul etmiyorum.

"Ortada mail yok ama mailleri hacklemekle suçlanıyorum"

“Bir örnek vereyim: Katil diye tutuklanmış bir insan var ve yargılama yapılıyor. Ama burada bir sorun var. Ortada ceset ve katil yok. Cinayet olmadan da katil olur mu? Benim durumum da tam bu. Ortada mailler yok ama ben mailleri hacklemek ile suçlanıyorum. 14 yıldır aynı iş yerinde, 8 yıldır sabit adreste ikamet etmekteyim. Sicil kaydımda hiçbir kayıt bulunamamaktadır. İki çocuğum var. Bakmakla yükümlü olduğum bir ailem var. İşte bu sebeplerden dolayı tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum.” (HK)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

06 Aralık 2017, Çarşamba