ABD Kudüs’ü İsrail’in Başkenti Olarak Tanıdı

ABD Başkanı Trump, İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıdıklarını belirterek, İsrail ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacaklarını açıkladı.

Haberin Kürtçesi için tıklayın

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıdıklarını açıkladı.

İsrail’deki ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınacağını belirten Trump, BBC’de yer alan habere göre şunları söyledi:

"Kudüs sadece üç büyük dinin kalbi değildir. Aynı zamanda dünyanın en başarılı demokrasilerinden birisinin de merkezidir.

“Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların birlikte barış içinde yaşayıp özgürce ibadet ettiği bir yerdir.

“1995'ten bu yana göreve gelen her ABD Başkanı, bunun için doğru zaman olmadığını belirterek, ABD Büyükelçiliği'nin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınmasını ertelemişti.”

ABD Dışişleri “Kudüs ve Batı Şeria’ya gitmeyin” dedi

Trump'ın açıklamasından önce ABD Dışişleri Bakanlığı tüm diplomatik misyonlarına talimat göndererek "Zorunlu kalınmadıkça 20 Aralık'a kadar Kudüs ve Batı Şeria'ya seyahat etmeyin" mesajını paylaştı.

Hamas, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması halinde yeni bir intifada başlatacağını söylemişti.

TBMM'den ortak bildiri

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına karşı ortak bildiri yayımladı.

AKP, CHP, HDP ve MHP’nin imza koyduğu bildiride, ABD’nin bu tavrının bölgede bir dizi tehlikeli gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara neden olacak bir yaklaşım olduğu belirtildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre ortak bildiride şöyle denildi:

“Ortadoğu’da bir dizi istikrarsızlık yaşanacaktır. İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlığın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında, Türkiye Cumhuriyetini oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, Birleşmiş Milletler (BM) kararları hilafına Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesini TBMM olarak dünya kamuoyuna ifade ve ilan ederiz.”

Erdoğan “İnfiale yol açar” demişti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün yaptığı konuşmada, ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanımasının İslam aleminde infiale yol açacağını belirterek şunları söylemişti:

"Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. ABD'yi bölgedeki sorunu daha da derinleştirecek böyle bir adım atmaması için bir kez daha ikaz ediyorum. İsrail ile diplomatik bağları koparırız.

“İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş-on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ni İstanbul'da toplayacağız." (EKN)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

06 Aralık 2017, Çarşamba