TÜBİTAK'ın İşten Çıkarttığı Aynur Çamalan Eylemde

Sendika üyesi Çamalan'ın 13 yıl çalıştığı TÜBİTAK'taki işine TEKEL işçileri için düzenlenen eyleme katıldığı gerekçesiyle son verildi. Çamalan hakkını aramak için TÜBİTAK önünde direniş başlattı. Eylem ikinci gününde.

Tekel'e destek için yapılan 4 Şubat uyarı eylemine katıldığı için işten atılan Aynur Çamalan'ın TÜBİTAK önünde başlattığı eylem ikinci gününde.

1. gün

Tez Koop-İş'e üye olan ve 4 Şubat günü TEKEL işçileri için yapılan eyleme katıldığı için işten atılan Çamalan dün (8 Mart) sabah eylemine başladı.

Çamalan mesai saatinin başlamasıyla iki kızıyla birlikte üzerine "Seyirci kalmadı, işten atıldı" yazılı tişörtler giyerek TÜBİTAK'ın önüne geldi.

Polis önce "Köle değil işçiyiz, birleşince güçlüyüz" yazılı pankartın asıldığı direğin "kurum direği" olduğu gerekçesiyle indirilmesi için baskı yapmaya başladı. Sloganlarla karşılık verilmesinden sonra bayrak direkten indirildi.

15.00 sularında yine gelen birkaç sivil polis, Çamalan'ın yanına giderek "Pılını pırtını topla git, yarın seni burada görmeyeceğiz" diyerek gözdağı vermeye çalıştı. Çamalan ise "Gitmeyeceğini, sabah işyeri önünde olacağını ve anayasal bir hakkını kullandığını" söyledi.

Aynur Çamalan'a sadece polisin "ilgisi" yoktu, kadın grupları da daha ilk günden Aynur'u yalnız bırakmadı.

İlk olarak sabah saatlerinde Aynur'un örgütlü olduğu Tez Koop-İş Sendikası'na üye kadın işçiler desteğe geldi. Öğlen saatlerinde Ankara Devrimci 8 Mart Platformu Çamalan'ı ziyaret etti.  Ziyaretin ardından Ankara Kadın Platformu Kolej'de yaptıkları 8 Mart mitinginden dönerken Aynr'u ziyarete geldiler. 60 kişilik kadın grubuna Aynur bir konuşma yaptı. Çamalan'ın örgütlü olduğu Tez Koop-İş'ten yöneticiler ve kadın işçiler de sabah ilk ziyaret yapan gruptu.

2. gün

Sabah 9.00'da TÜBİTAK önüne gelen Çamalan'ın ilk mesaisi yine polisle oldu. Polis direnişteki işçinin yanında getirdiği pankartı asmasına izin vermedi. Polisle bir süre tartışan Çamalan ve destek için gelen arkadaşları pankartları ve dövizleri elde taşıyarak slogan atmaya başladı. Kısa bir süre sonra gelen sendika yöneticilerine de pankart astırmayacaklarını söyleyen polisin tutumuna karşı TÜBİTAK önündeki sloganlı bekleyiş sürdü. Çamalan desteğe gelenlerle birlikte "Baskılar bizi yıldıramaz", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz", "Aynur Çamalan yalnız değildir", "İşçi düşmanı TÜBİTAK hesap verecek" sloganlarını attı.

Çamalan, "Bu tür baskılarla karşılaşacağımı biliyordum. Emine Aslan'a da aynısını yapmışlardı ve o da uzunca bir süre direnişi tek başına omuzladı. Ben de aynısını yapmaya hazırım. Pankartımızla, döviz ve sloganlarımızla burada olmaya devam edeceğim" dedi.

Destek takvimi

Öğlen saatlerinde CHP milletvekili Çetin Soysal da Çamalan'ın ziyaret etti. Çamalan'ın işten atılmasını meclise taşıyacağını söyleyen Soysal, avukatlarıyla birlikte Çamalan'ın mahkemesine kendisinin gireceğini ve 11 Mart Perşembe günü Tekel'in kadın işçilerini TÜBİTAK önüne getireceğini" söyledi.

Çağdaş Hukukçular Derneği de yarın (10 Mart) topluca Çamalan'a bir destek ziyareti yapacak. Avukatlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı bir kararı da yanında getirecekler.(BÇ)


Ankara - BİA Haber Merkezi

09 Mart 2010, Salı

Sakine Yalçın