Dilek Hemşirenin Katili İçin Karar 11 Ağustos'ta

Boşanmak isteyen eşi Dilek Daştanoğlu'nu öldüren Tahir Daştanoğlu'nun yargılandığı davada mahkeme, taraflardan savunmalarını hazırlamalarını istedi. Dava 11 Ağustos'ta sürecek. SES avukatı Bayraktar, "haksız tahrik indirimi uygulamaz" dedi.

Kendisinden boşanmak isteyen eşi Dilek Daştanoğlu'nu (28) çalıştığı hastanenin önünde öldüren eşi Tahir Daştanoğlu'nun yargılandığı dava, Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi hemşire Dilek Daştanoğlu adına SES avukatları müdahil olarak katıldı. Sanık Tahir Daştanoğlu ve avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Tahir Daştanoğlu'nun savunmasında cinayeti "haksız tahrik"le işlediğini öne sürdüğünü hatırlatan SES avukatı Berat Bayraktar, mahkemenin "haksız tahrik indirimi uygulamamasını" istedi.

Bayraktar, Tahir Daştanoğlu'nun eşini planlı bir cinayetle öldürdüğünü, olaydan önce çocuklarını akrabalarına bıraktıklarını ve cinayetten hemen sonra telefonunu kapatıp başka bir telefon kullanmaya başladığını söyledi.

Kadın cinayetlerini işleyenlerin "haksız tahrik"i bir kurtuluş gibi gördüğünü vurgulayan Bayraktar, Dilek ve Tahir Daştanoğlu'nun fiilen ayrı yaşadığını, cinayetten bir yıl önce boşanma davası açtıklarını da hatırlattı.

Mahkeme, tarafların esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 11 Ağustos'a erteledi.

Boşanma davası açıp lojmanda kalmaya başlamıştı

İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Nöroşirürji Bölümü'nde görevli Daştanoğlu, dokuz yıl önce evlendiği Tahir Daştanoğlu'yla boşanmak için dava açtıktan sonra çalıştığı hastanede bulunan Dr. Reşit Tahsin Ek İdare Binası'ndaki lojmanlarda kalmaya başlamıştı.

Tahir Daştanoğlu, Dilek Daştanoğlu'nu 19 Temmuz'da ateşli silahla öldürdükten sonra cinayete gerekçe olarak mahkemeye eşinin bir başka erkekle çekilmiş fotoğrafını sunmuştu.

"Haksız tahrik" kadınları öldüren erkeklerin ilk savunması. Kadın hakları savunucularının çabaları sonucunda mahkeme, Ayşe Yılbaş ve Sevim Zarif'in davalarında "tahrik" unsurunu reddederek indirimsiz müebbet hapis cezası vermişti. (BB/EÖ)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

17 Haziran 2010, Perşembe