AYŞE ÖZLEM İNCİ’NİN SÖYLEŞİSİ

Murat Çelikkan’dan Bir Deniz Türkali Kitabı: “Daha Dans Edicem”

Murat Çelikkan imzalı “Daha Dans Edicem”de Deniz Türkali çocukluğundan bu yana yaşadıklarını açık yüreklilikle anlatıyor.

Bu Lokantanın Kapısı Tüm Evsizlere Açık

Tüm personeli evsizlerden oluşan "Hayata Sarıl Lokantası" gündüz satış yapıyor, akşam kazanılan parayla evsizlere sofra kuruyor. Amaç, sokakta yaşayanları topluma kazandırmak "balık vermekten çok, balık tutmayı öğretmek."
SERDAR KORUCU YAZDI

Başrahip Babayan’ın Günlüğünden Ayntap’ın Antep’e Dönüşümü

Ermeni Soykırımı’ndan kurtulan Antepli Başrahip Der Nerses Babayan’ın günlüğü Ümit Kurt’un Türkçeye çevirisi ile Tarih Vakfı Yurt Yayınları tarafından yayımlandı.
MUSTAFA SÜTLAŞ YAZDI

ilk vuran, son vurulan kim?

umut ne kadar yaşamaya, geleceğe, eylemeye, artık bu son dediğiniz anda bile devam etmeye iteliyorsa insanı, umutsuzluk da o kadar bitiriyor yaşamı, ölüm oluyor, çöl oluyor, kuraklık ve açlık oluyor, bitiş oluyor.
ŞEYHMUS DİKEN YAZDI

Dêrsim, Hafızanın Diğer Adı

Tunceli, sanki o coğrafya halkına bundan 80 sene evvel reva görülen zulmü-ü zor’un levhaya yansıyan tek kelimelik varlık sebebidir: Tunç ve El’den oluşan; Tunceli.

Haberler

 • DAVİD VERGİLİ YAZDI Yeni İki Kitap 1915 Sayfo ve Süryaniler: "Bir Daha Dönmesinler"
  Editörlüğünü tarihçi David Gaunt'un yaptığı "Bir Daha Dönmesinler" ve Mardinli din insanı Isaac Armalet'in 1918'de kaleme aldığı anıları "Hristiyanların Felaketi" 1915'te yaşananları anlatıyor.
 • FERYAL SAYGILIGİL YAZDI “İşletme Toplumu Hasta Ediyor”
  Ekonomi siyasetten ayrılır/kopartılır. Siyaset ekonominin tahakkümü altına girer. Çevreye, insan haklarına, üretimin adaletli paylaştırılmasına, kamu yararına saygının çok da hesaba katılmadığı bir “proje”dir bu.
 • IŞIL KURNAZ YAZDI İlhan Berk: “Ben Ölümü Eskittim, Geliyorum”
  Hayatındaki yaşanmışlıkları anlatırken İlhan Berk, çok sevdiği birinin, “Sen beni yazmak için seviyorsun.” deyişini anlatır. Bu, ona ne kadar ağır gelmişse de, o kadar haklıdır, gene ...
 • EMİNE UÇAR İLBUĞA YAZDI Aki Karusmaki’nin Gözünden “Umudun Öteki Yüzü”
  “Umudun Öteki Yüzü” filminde yönetmen göçmenler ve göçmen yasalarını, Avrupa’nın gelişmiş bir refah ülkesinde umuda yolculuk etmiş kayıt dışı göçmenlerin trajik yaşamlarını mizahi bir dille ortaya ...
 • Tsunami Piyano
  Japonya'nın dünyaya kazandırdığı en önemli müzisyenlerden Sakamoto memleketinin başından geçen felaketlerden de yola çıkarak ciddi bir nükleer karşıtı haline gelmiş.
 • ADEM ÖZGÜR YAZDI Romanların Dilinden Dergi: Romca
  Altıncı sayısına ulaşan Türkiye’nin tek Roman dergisi Romca, Romanların sosyal yaşamlarına ve sorunlarına ışık tutuyor.
 • BİRCAN YORULMAZ YAZDI Büyümek/ Eve Dönüş
  Barış Gönenen’in yönettiği ve Ece Nur Ateş ile birlikte yazdığı “Eve Dönüş” Gnom’un ilk oyunu. Oyuncuları Ece Nur Ateş, İrem Yünsel, Tara Demircioğlu ve Eren Çiğdem. ...
 • MERVE KÜÇÜKSARP YAZDI Huzuru Arayan Bir Adam: Tanpınar
  Tanpınar modernleşmede Batılılaşmayı tek mecra olarak gören, dolayısıyla modernleşme ve muhafazakarlık sorunsalını Doğu ve Batı karşıtlığı olarak değerlendiren aydın tavrını eleştirir.

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar