OYA YAĞCI YAZDI

Tarihi Saklıda Tutulandan Bilmektir Direnmek

Bir İstanbul büyücüsüne dairdir hikayemiz. Onat Kutlar’ın deyimiyle “Bir geçmiş zaman ilm-i simya uzmanı” Kuzgun Acar’a...
FUNDA DÖRTKAŞ YAZDI

Sevgili Hayriye,

Senin hikayene dalları kâh neşeyle kâh hüzünle salınan bir ağacın gölgesi gibi serinlik olan Figen Şakacı’nın Pala Hayriye’den sonra koyduğu virgülün ardına soru işaretlerini ekledik. Bekledik. Bekledik.

"Müstehcen Avam Edebiyat"ın Özgür 20 Yılı

Meşrutiyet'le birlikte Osmanlı bireyselleşiyordu, kendisini birey olarak algılıyordu. Siyasete giriyor, başkaldırıyor, savaşıyordu. Artık her iki toplumsal cinsiyet günbegün ölümle burun burunaydı. Meşrutiyet sonrası kadın-erkek ilişkileri de bu bağlamda biçimlendi.
TUĞÇE ISIYEL YAZDI

Duygu Toptancılığı

Eğer duygularınızda genelleme yapıyorsanız işte o vakit bahsettiğiniz duygunun nesnesi olmaya başlamış, duygularınızın sizi evirip çevirmesine, hırpalamasına ve ruhsallığınızın tamamına müdahale etmesine izin veriyorsunuz demektir.
AVUKAT GÜLEY BOR YAZDI

Mizojini Hukuken Geçerli Bir İndirim Sebebi Değildir

Ayşegül Terzi'nin avukatlarının beyanları ceza hukuku ve toplumsal cinsiyet derslerinde okutulacak nitelikteyken, sanık vekilinin “savunma” beyanları sanığın suç işleme saikinin bir tekrarından ibaretti.

Haberler

 • İLHAN ZEYNEP KARAKILIÇ YAZDI Fındıkta Adalet Yürüyüşü'nün Ardından Kılıçdaroğlu'na Açık Mektup
  Bir politikacı olarak Giresun’u, Ordu’yu yeniden yaşanabilir bir hale getirmek istiyorsanız eğitime, sanayileşmeye, yabancı sermayenin ülkeye nasıl gireceğine dair de politika üretmeniz gerekiyor.
 • ANAYASA HUKUKÇUSU TOLGA ŞİRİN'DEN Anayasa - İnsan Hakları Filmleri Listesi
  Yrd. Doç. Dr. Tolga Şirin, verdiği dersler kapsamında izlenmesini önerebileceği bir film listesi hazırladı. İşte "Öldürmek Üzerine Kısa Bir Film"den "V for Vendetta"ya uzanan insan hakları ...
 • MURAT TÜRKER YAZDI Komşu Adasında Tatil
  Burgazada şehirden farksız bir geleceğe sürüklenirken, Ege'nin ortasındaki eski korsan adasına, ahaliye anahtarlarını kapının dışında bıraktıracak kadar huzur hâkimdi.
 • SERCAN ENGEREK YAZDI Eğitim Sisteminin Çöküşünün Sorumlusu Kim?
  Yeni eğitim-öğretim döneminin başlangıcında sormadan edemiyor insan: Bunca yıldır defalarca değişiklik yapılmasına karşın eğitimin kalitesindeki düşüşün nedenleri neler? Sorumluları bu nedenlerle yüzleşebilecekler mi?
 • SONER SERT'İN RÖPORTAJI Neşet Ertaş Sevilmez mi Hiç...
  “Hikâyeyi oluştururken Neşet Ertaş metaforunu kullanmaya karar verdiğimde, bunu dramatik yapının işlevsel bir noktasına koydum ve isim de kendiliğinden beni çağırdı”
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Diyarbakır için “Birlikte”…
  Bir ay sonra, 21 Ekim'de Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nda seçim var. Düne kadar kulis çalışmaları süregelirken artık sahaya inildi.

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar