ELİF AKGÜL VE PINAR TARCAN'IN RÖPORTAJI

Gazete Karınca Çevirisiyle "1915’ten Bugüne: Ermeni Portreleri"

Gazete Karınca'dan Tolga Er ve Bekir Avcı ile Aurora Prize’ın projesinden derleyerek Türkçeleştirdiği “1915’ten Bugüne: Ermeni Portreleri” kitabını konuştuk.
ÇİÇEK TAHAOĞLU'NUN RÖPORTAJI

"LGBTİ Hareketi İvme Kazanacaksa, Şimdi Olması Gerekiyor"

Kıbrıslı LGBTİ aktivistleri Hazal Yolga ve Özgül Saygun’la Lefkoşa’da buluşup, Kıbrıs ve Türkiye’deki LGBTİ aktivizmini konuştuk.
FERİD DEMİREL'İN HABERİ

Demirden Heykeller Tophane-i Amire'de Sergileniyor

Kürt heykeltıraş Seywan Saeedian’ın demirden heykelleri Tophane-i Amire’de sergileniyor. Saeedian yaşamın birçok alanında karşılaştığı “meseleleri” ve olguları, kendi sanat penceresinden irdeleyerek heykellerde yeniden "canlandırıyor."
EDA KÖPRÜ YILMAYAN'IN RÖPORTAJI

"Balerin"in Çığlığı

Eda Yılmayan, Moda Sahnesi’nin yeni dans tiyatrosu “Balerin”'i, yaratıcılarıyla konuştu.
MURAT BAYRAM'IN SÖYLEŞİSİ

"Renksiz Rüya”: Beyaz Perdeye Yansıyan “Çoğu Kürdün Çocukluğu"

Yönetmen Mehmet Ali Konar’ın ilk filmi “Hewno Bêreng" ("Renksiz Rüya") İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği 37. İstanbul Film Festivali kapsamında Atlas Sineması'nda geçen hafta gösterime girdi. Film Ulusal Yarışma dalında Mansiyon ödülü aldı.

52 Hafta 52 Erkek

Haberler

 • SONER SERT'İN HABERİ Kim Demiş Ki Ben Yapamam?
  Türkiye'de ilkleri gerçekleştiren 41 kadının portrelerinin yer aldığı, Köstebek'ten çıkan "Kim demiş ki ben yapamam?" kitabının yazarlarına yazdıkları kadınları sorduk.
 • BOSTANCI CANAVARLARI Erken Cumhuriyet Döneminden Bir Köpekbalığı Hikayesi
  Erken Cumhuriyet döneminin köpekbalıklarına yönelik tepkileri doğuran temel gelişme, ’'canavar" olarak nitelenen büyük köpekbalıklarının orkinos ya da torik sürülerini takiben Marmara'ya girmesiydi. Kuşkusuz bu nokta, o ...
 • MERVE KÜÇÜKSARP YAZDI Kemal Tahir: En Dokunulmaz İktidarlara Bile Muhalif
  Kemal Tahir, en dokunulmaz iktidarlara bile muhalif eden, tabu kabul edilen düşünce ekollerinin açıklarını söylemekten çekinmeyen ve herhangi bir cenaha aidiyet beslemeyen Türkiye düşünce tarihinde pek ...
 • TÜRKİYE EDEBİYATINDA ÖTEKİLER 5 “Türkiye Şiddet Tarihiyle Yüzleşmedikçe ‘Ötekiler’ Varlıklarını Hep Sürdürecek"
  “Dışlayıcı, ötekileştirici kavram Türkçe sözlüklerden çıkarılmadıkça ve Türkiye şiddet tarihiyle yüzleşmedikçe, “öteki” gruplar değişecek ama “ötekiler” hep varlıklarını sürdürecekler."
 • GÖKÇE BİLGİN YAZDI Hepsi Aşktan
  Aşkın ödev haline gelmiş olmasına, birçok düşünürün bu konudaki fikirlerine, cinselliğe uzanan kısacası bir genç kızın yazgısını tamamlayıp kadın olabilmek için ne büyük engeller aşması gerektiğini ...
 • EROL MALÇOK YAZDI Yıkıma Sürüklenen Antalya
  Sermaye ya büyü ya öl düsturuyla tüm canlıları yıkıma sürüklemekten hiçbir yerde geri durmuyor. Başta da söylediğimiz gibi Antalya yeni gözdeleri.
 • TİYATROYA BAKIŞ / BİRCAN YORULMAZ YAZDI Öldürme Oyunu / Killology
  “Killology” 130 dakik 2 perde, oldukça uzun ve sarsıcı bir oyun. Hikâyeyi çok az bir bölümü hariç oyuncuların/karakterlerin ağzından dinliyoruz, izliyoruz.
 • MURAT TÜRKER YAZDI Fevkaladeliğin Gölgesinde İstanbul Film Festivali
  Murat Türker, 6-17 Nisan tarihleri arasında 37. kez düzenlenen İstanbul Film Festivali'nden altı filmi yazdı.
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Alkışla(ma)mak!
  Ankara’da “Karaların Mehmetleri” oyununu izlemeye gitmiştik. Oyundan sonra arkadaşlarla sohbet edip oyun üzerine konuşurken o akşam biri protokolün izlediği bir oyun sonrası hali pür melali anlatmıştı. ...

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar