Beyaz Saray'da Cinsiyetsiz Tuvalet Açıldı

Obama yönetimi, LGBTİ hareketiyle dayanışmanın bir göstergesi olarak Beyaz Saray’da cinsiyetsiz tuvalet açtı.

ABD’de Obama yönetimi, LGBTİ hareketiyle dayanışmanın bir göstergesi olarak Beyaz Saray’da cinsiyetsiz tuvalet açtı.

Pinknews’in haberine göre, üzerinde “tüm cinsiyetler” tabelası asılan tuvalet, Eisenhower İdari Binası’nda bulunuyor ve ziyaretçiler ile çalışanların kullanımına açık.

ABD Başkanı Obama, geçtiğimiz günlerde “onarım terapisi” olarak adlandırılan ve heteroseksüel olmayan bireylerin cinsel yönelimini değiştirmeyi hedefleyen uygulamanın ABD’de yasaklanmasını desteklediğini açıklamıştı.

Ayrıca,8 Nisan’da işyerinde ayrımcılık karşıtı kanunun Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçilerin oylarıyla reddedilmesinin ardından, Obama işyerinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığı önlemeye yönelik kanun hükmünde kararnameyi imzalamıştı.

Belediyeden cinsiyetsiz tuvalet kampanyası

Geçtiğimiz sene Washington D.C.’de, trans dostu bir şehir için çalışan belediye cinsiyetsiz tuvaletler için kampanya başlatmıştı.

Kolumbiya Bölgesi’nde tek kabinesi olan tuvaletlerde kadın-erkek tabelaları kullanılması yasak. Yani tek bölmeli tuvaleti olan müesseselerin “cinsiyetsiz tuvalet” bulundurma mecburiyeti var.

Kolumbiya Bölgesi (D.C) İnsan Hakları Ofisi’nin tuvaletlerle ilgili yönetmeliği yaygınlaştırmak için başlattığı kampanyayla, cinsiyetsiz tuvalet bulundurmayan müesseseler #safebathroomsDC hashtag’i ile sosyal medyada paylaşılmıştı.

Türkiyeli LGBTİ’lerin de talebi

Türkiye’de de LGBTİ öğrenciler cinsiyetsiz yurtlar ve cinsiyetsiz tuvaletler istiyor.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ Topluluğu Lubunya, 2013’te LGBTİ öğrencilerin barınma sorunlarını forumlarla ele almış, devletin özel ihtiyaçları olan öğrencileri de görmesi ve kuir odaların bir barınma politikası olarak üniversite yönetimlerince uygulanmasını istemişti.

Liseli LGBTİ oluşumunun eğitimde heteroseksizmin son bulmasına yönelik talepleri arasında da cinsiyetsiz tuvaletler bulunuyor. (ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

13 Nisan 2015, Pazartesi