MİMARLIK ÖĞRENCİSİ İDİL

"Öteki'lerin Barınabileceği, Çalışabileceği Özgür Alanlar İnşa Edeceğim"

"Transların ve 'öteki'lerin barınabileceği, çalışabileceği özgür alanların inşasında imzam olsun isterim" diyen İdil'le eğitim hayatını, gelecek hayallerini ve planlarını konuştuk.

Ariana Grande, Mac Miller ve Zehirli İlişkilerde Kadının Şeytanlaştırılması

"Yoko Etkisi’’nin bozulmayan mirası ve kadınların, erkek partnerinin her yaptığı hareketten sorumlu tutulduğu güçlü- zarar veren- efsanesi.
HALUK KALAFAT YAZDI

Harita Titizliğinde Bir Atatürk Biyografisi

İpek Çalışlar’ın da belirttiği üzere şöyle bir düşündüğünüzde Atatürk’ün bilinen ve referans olarak alınan biyografilerinin hemen hepsi erkekler tarafından yazıldığının farkına varıyorsunuz.
RAMİNƏ EYVAZQIZI YAZDI

Azerbaycan’ın “Oğlum Olsun” Belası

Azerbaycan doğan çocukların cinsiyet dağılım eşitsizliğinde Çin’den sonra ikinci sırada geliyor. Bazı aileler, ceninin sağlık durumundan önce cinsiyetini öğrenmek istiyorlar. Toplumdaki "oğlum olsun" anlayışından dolayı, seçici kürtaj ülkede hem yasak hem de çok yaygın.
BİRCAN DEĞİRMENCİ'NİN SÖYLEŞİSİ

Biraz Susalım: KHK’liler Konuşuyor

Bu hikayelerin ülkenin önemli bir çoğunluğunda yankı bulmasını istiyoruz. KHK’li olmayanlara da ulaşmasını, okumalarını istiyoruz. Amacımız kendimiz çalıp oynamak değil. Ülkenin diğer yurttaşlarına ulaşabilmek.

52 Erkek 52 Hafta

Haberler

 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Kürdocul İşler’den Böbrek Davasına!
  Özgür Amed, gündelik hayatın sokağa değen siyasetinin satır ararlında kalmış çoğu kez anlık gülümseme ile geçiştirdiğimiz kara mizahın siyasal arka planı üzerinden bir dille okuruna sesleniyor. ...
 • FIRAT YAVUZ'DAN Toplumsal Vicdanın Sanat Aynası: Sinema
  Zulme karşı, vicdani ve ahlaki sorumluluğun yerine getirilmesinde hukuk, siyaset gibi mekanizmalar tek başına adaleti sağlayamayabilir. Kabusu atlatmanın yolu, onu hayal gücüne dönüştürmektir ve sinema her ...
 • ŞADİYE DÖNÜMCÜ YAZDI “Hadi Çiçekler Oyuna Gelmeyin; Güzel Bir Baharı Özledim”
  “Yeni bir yıl, yaşlıları hala sevmiyorum. Ben mi? Ben kendim 83 yaşındayım” satırlarıyla başlıyor “83 ¼ Yaşındaki Hendrik Groen’un Gizli Güncesi”.
 • KEREM YILMAZ'DAN IŞİD Türkiye'deki Ağlarını Nasıl Ördü?
  Aileleri tarafından kendi hallerine terk edildiklerini düşünen gençler, kişisel ilişkileriyle ulaştıkları ya da onlara ulaşan kişiler aracılığıyla radikalleşiyor, sonunda onları cihata götürecek yol için hazırlanmaya başlıyorlar. ...
 • İBRAHİM GENÇ YAZDI Urfa’da ‘Acı’ Hasat: İsot
  Urfalılık ve isot o kadar özdeşleşmiştir ki bugün çeşitli rivayetler de aktarılır. Adeta “acı bir mutluluk” olan isot yapmak için eylül ayı yoğun geçer. Urfalılar “Acı ...
  1. İsot Mücadelesini Urfa Kazandı
 • HADEN ÖZ YAZDI Dilimdeki Yara veya Bir Asimilasyon Hikayesi
  Siz hangi dilde ağlıyorsunuz? Canınız acıdığında, içiniz parçalanıp ağıt yaktığınızda, çığlık atmak istediğinizde hangi dildeki ünlemleri kullanıyorsunuz? Sizin diliniz de yaralı mı yoksa?
 • MURAT TÜRKER YAZDI Şehrin Üzerinde Kara Bulutlar…
  Günümüzde şiddetli tabiat olayları sık sık afete dönüşürken bilhassa şehirlerde toplu ulaşım sekteye uğruyor, sorumsuz yetkililer baştan savma seçimlerle vatandaşın hayatını riske atıyor.
 • ONSUN MERYEM YAZDI Gezen Atlar Ülkesi Kaf Dağı
  Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'ne vardığımda Nart efsanelerindeki aksakallıları hatırlatan dağları anlatıldığı gibi buldum. En derin yeşilin olduğu vadiler, dağlardan inen dereler, kayaların arasından çıkan maden suları...
 • NEVAL OĞAN BALKIZ YAZDI Mutlu Olmanın Dayanılmaz Hafifliği!
  156 ülke arasında, mutluluk sıralamasında 74. ülke olmuşuz! Üstelik bu sıralama; kişi başına düşen gelir, sağlıklı ömür beklentisi, yolsuzluk algısı gibi unsurlara bakılarak belirleniyor!

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar