Hollywood'da Tacizcinin Mumu İfşaya Kadar

Weinstein'la başlayan ifşalar yönetmen James Toback ve Brett Ratner, oyuncular Kevin Spacey, Dustin Hoffman, Jeremy Piven, Ben Affleck ve Amazon yöneticisi Roy Price'a, hatta Avrupa Parlamentosu'na uzandı.

Haberin Kürtçesi için tıklayın 

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yapımcı Harvey Weinstein’ın cinsel taciz ve cinsel saldırıda bulunduğu kadınların konuşmasıyla, Hollywood'daki sessizlik kırıldı.

Şimdiye kadar ifşa edilen erkekler arasında yapımcı Harvey Weinstein, yönetmen James Toback ve Brett Ratner, oyuncular Kevin Spacey, Dustin Hoffman, Jeremy Piven, Ben Affleck ve Amazon yöneticisi Roy Price yer alıyor.

İfşa dalgası sadece Holywood'ı değil, tüm dünyayı etkiledi. Sosyal medyada tüm dünyadan kadınlar #MeToo (#BenDe) etiketiyle yaşadıklarını anlattı. Fransa'da cinsel saldırılara karşı kitlesel sokak eylemleri düzenlendi. Avrupa Parlamentosu’nda çalışan kadınlar da cinsel taciz hikayelerini anlatmaya başladı; AP'de gerçekleştirilen cinsel taciz oturumunda milletvekilleri “Me Too” (ben de) pankartları açtı.

Failler, yani erkekler ise bu konuda pek sorumluluk almadı. Sosyal medyadan tacizi, tecavüzü "kınayan" erkeklerin bir kısmı tacizci olarak ifşa edildi. Erkeklerin #HowIWillChange (#BenNasılDeğişeceğim) etiketiyle yaptığı paylaşımlar sınırlı kaldı.

5 Ekim'de Harvey Weinstein'la başlayan Hollywood ifşalarını bianet derledi:

Harvey Weinstein

5 Ekim 2017’de The New York Times’da yayınlanan makale ile Weinstein’in yıllardır çok sayıda kadına cinsel saldırı ve tacizde bulunduğu ve ardından bu kadınların birçoğunu ödemeler yaparak susturmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Sessizliğin kırılmasıyla daha fazla kadın Weinstein tarafından taciz ve/veya cinsel saldırıya uğradığını açıkladı. Şimdiye kadar 93 kadın Weinstein tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıkladı; bu kadınların 14’ü tecavüze uğradığını söyledi.

Weinstein’ı ifşa edenler arasında Gywneth Paltrow ve Angelina Jolie gibi isimler de yer alıyor.

Weinstein tarafından cinsel saldırıya maruz kalan kadınların listesi için tıklayın.

Geçmişte televizyon şovlarında ve ödül törenlerinde, Weinstein’ın cinsel saldırıları hakkında birçok gönderme yapılmıştı.

Kurduğu şirketten kovuldu

İfşanın ardından Harvey Weinstein, kurucusu olduğu The Weinstein Company’den kovuldu. Üyesi olduğu Producers Guild Of America adlı örgütten çıkarıldı. Eşi de Weinstein'dan boşandı.

Weinstein hakkında Los Angeles, New York, Beverly Hills ve Londra polisi soruşturma başlattı.

Ben Affleck

Weinstein'in yapımcılığını üstlendiği birçok filmde rol alan Ben Affleck, Weinstein ifşa edilince "Yıllarca birlikte çalıştığım bir kişinin bulunduğu pozisyonu bu şekilde kullanmasından ötürü üzgünüm ve kızgınım" dedi.

Ancak bu açıklamanın ardından 11 Ekim’de bir Twitter kullanıcısı Affleck’in seneler önce MTV’de yayınlanan Total Request Live programı sırasında oyuncu Hilarie Burton’a fiziksel tacizde bulunduğunu hatırlattı, “Herkes bunu unuttu” dedi. Burton Twitter’dan “Ben unutmadım” diye cevap verdi.

Aktris Rose McGowan da Affleck’in Weinstein’ın cinsel saldırılarından haberdar olduğu ve buna göz yumduğunu söyledi.

Senarist Jen Statsky ve yazar Annamarie Tendler da sosyal medyadan Affleck tarafından taciz edildiklerini açıkladı.

Affleck, sosyal medyadan “"Burton'a karşı uygunsuz biçimde davrandım. En samimi hislerimle özür dilerim" mesajını paylaştı.

Rehabilitasyon merkezine kabul edilmeyecek

Affleck’in çalıştığı şirketlerden henüz bir açıklama gelmedi. Affleck'in Los Angeles'ta gittiği Budist rehabilitasyon merkezi ise bundan sonra aktörü merkeze kabul etmeyeceklerini açıkladı.

James Toback

Los Angeles Times’da 22 Ekim’de yayınlanan haberde, 38 kadın ABD’li yönetmen James Toback’in kendilerini taciz ettiğini açıkladı.

Muhabir Glenn Whipp, bu haberin ardından 200’ün üzerinde kadının daha kendisine ulaşarak Toback tarafıından cinsel tacize uğradıklarını anlattığını duyurdu.

Oyuncular Selma Blair, Julianne Moore ve Rachel McAdams da Toback’İn kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu açıkladı.

Toback ise “şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı nedeniyle kadınları taciz etmesinin mümkün olmadığını” söyledi, taciz suçlamlarını “aptalca” olarak nitelendirdi.

Weinstein gibi Toback hakkındaki taciz suçlamaları da geçmişe dayanıyor. 1989’da Spy dergisi Toback’i ifşa etmiş ancak haber bugünkü gibi yayılmamıştı.

Menajeri bıraktı

Toback’in menajeri Jeff Berg, artık oyuncuyu temsil etmeyeceğini açıkladı.

Beverly Hills polisi Toback hakkında soruşturma başlattı.

Roy Price

The Man in the High Castle dizisinin yapımcısı Isa Hackett, Amazon'un yapımcılık biriminin başında olan Roy Price’ın 2015’te San Diego’daki Comic Con’da kendisini taciz ettiğini anlattı.

12 Ekim’de Holywood Reporter’da yayınlanan haberde, Hackett’ın kendisiyle ilgilenmediğini, evli ve çocuğu olan eşcinsel bir kadın olduğunu söyledikten sonra Price’ın kendisine anal seks önerdiğini ve tacize devam ettiğini aktardı. Hackett, olayı Amazon’a bildirdiğini ve şirkette soruşturma başlatıldığını ancak sonuçla ilgili kendisine bilgi iletilmediğini söyledi.

Amazon’dan çıkarıldı

Haberin yayınlanmasının ardından Price’ın Amazon’daki görevine son verildi.

Kevin Spacey

"Star Trek: Discovery" dizisinde rol alan aktör Anhony Rapp, 30 Ekim’de Buzzfeed’de yayınlanan röportajında, 1986’da henüz 14 yaşındayken Spacey’nin evinde bir partide olduğunu ve Spacey’nin onu belinden kavrayarak yatakta üzerine yattığını ve onu “baştan çıkarmaya” çalıştığını söyledi.

Rapp röportajının yayınlanmasının ardından Kevin Spacey de sosyal medyadan bir açıklama yaptı. Açıklamasına Rapp’ten özür dileyerek başlayan Spacey, ardından cinsel yönelimini açıkladı. Spacey’nin taciz suçlamasının ardından eşcinsel olduğunu açıklaması tepkilere neden oldu.

Ardından ABD'li film yapımcısı Tony Montana da Spacey'nin kendisine Los Angeles'ta bir barda fiziksel tacizde bulunduğunu söyledi.

BBC'ye konuşan ve ismini vermeyen bir başka kişi ise 17 yaşındayken tiyatro okulunda tanıştığı ünlü aktörün kendisini New York'taki evine çağırdığını ve burada kendisini taciz ettiğini söyledi.

Son olarak House of Cards dizisinde yapımcı asistanı olarak çalışan bir kadın, Spacey'nin kendisini taciz ettiğini açıkladı.

Emmy ödülü ve dizi iptal

Uluslararası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi, aktör Spacey'e gelecek ay Emmy Ödülleri'nde vermeyi planladığı onur ödülünü iptal ettiğini duyurdu. Ayrıca Spacey’nin başrolünde oynadığı popüler dizi House of Cards da taciz suçlamalarının ardından yayından kaldırıldı. Yapım firması yeni sezon çekimlerine başlanmayacağını duyurdu.

2008'de Londra'da bir erkeği taciz ettiği iddiasıyla, Londra polisi Spacey hakkında soruşturma başlattı.

Dustin Hoffman

1 Kasım’da Hollywood Reporter dergisinde yazan Anna Graham Hunter, 1985’te 17 yaşında bir stajyerken Satıcının Ölümü (Death of a Salesman) filminin çekimleri sırasında Hoffman'ın kendisine fiziksel tacizde bulunduğunu ve cinsel içerikli sohbetler yaptığını anlattı.

Hoffman dergiye yaptığı açıklamada özür dilediğini söylerken "Kadınlara büyük bir saygım var, eğer yaptığım herhangi bir şey onu rahatsız edecek bir konuma soktuysa özür dilerim. Ben aslında böyle biri değilim" diye konuştu.

2 Kasım’da ise yazar Wendy Riss Gatsiounis, 1991’de Hoffman’ın tacizine uğradığını açıkladı.

Brett Ratner

1 Kasım’da Los Angeles Times’da yayınlanan haberle, altı kadın yönetmen Brett Ratner’ın cinsel saldırılarını ifşa etti. Kadınlar Ratner’ın kendilerini oral sekse zorladığı, karşılarında mastürbasyon yaptığını anlattı.

Ratner, avukatı aracılığıyla suçlamaları reddetti.

Jeremy Piven

ABD'li reality şov yıldızı Ariane Bellamar, sosyal medyadan yaptığı açıklamada oyuncu Jeremy Piven’ın kendisine hem Entourage dizisinin setinde hem de Playboy Mansion’da fiziksel olarak tacizde bulunduğunu söyledi.

Piven suçlamayı reddetti.

CBS ve HBO’dan açıklama

CBS televizyonundan yapılan açıklamada, konuyu inceledikleri söylenirken, Entourage’ın yayınlandığı HBO da bir açıklama yaparak, tacize tolerans göstermediklerini ve Bellamar’ın açıklamasına kadar Piven’ın uygunsuz davrandığına ilişkin bir duyumları olmadığını söyledi.

Woody Allen, Polansky, Bill Cosby, Johnny Depp…

Erkek egemen sinema dünyasında, taciz ve tecavüz sorunu geçmişten bu yana devam eden ve erkeklerin kariyerlerini pek de etkilemeyen bir sorun.

Woody Allen’ın evlatlık kızı Dylan Farrow’a 7 yaşından itibaren cinsel istismarda bulunduğu tüm dünyaca biliniyor.

Roman Polansky, 13 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etmekten hüküm giydi.

40’ı aşkın kadına tecavüzle suçlanan Bill Cosby, 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.

Johnny Depp’in eski karısı Amber Heard’a uyguladığı şiddetin fotoğrafları ve videosu internette yayınlandı.

Sinemada cinsiyet eşitsizliği

New York Film Akademisi’nin verilerine göre, Hollywood filmlerinde repliği olan karakterlerin sadece yüzde 30,8’i kadın.

Kadın karakterlerin yüzde 28,8’i, erkeklerin ise yüzde 7’si seksi kıyafetler giyiyor. Kadın oyuncuların yüzde 26'sı filmlerde iç çamaşırlarıyla görünüyor.

Geena Davis Enstitüsü’nün verilerine göre, Toplumda daha prestijli görülen meslekleri erkekler canlandırıyor. Filmlerde avukat ve hakim rolünü oynayan 13 erkeğe karşı 1 kadın oyuncu; profesör rolünü canlandıran 16 erkeğe karşı 1 kadın oyuncu, doktor rolünü oynayan 5 erkeğe karşı 1 kadın oyuncu ekranda yer alıyor. Filmlerin sadece yüzde 23’ünde başrolü kadınlar oynuyor.

Türkiye'de neler oluyor?

Dansöz Sibel Gökçe, İbrahim Tatlıses’in kendisine defalarca tecavüz ettiğini 2007’de açıkladıktan sonra sözlü saldırıların hedefi olmuş, ertesi gün bu açıklamalarını geri almıştı. Gökçe 2013’te verdiği bir röportajda, Tatlıses’in kendisine tecavüz ettiğini tekrarladı. Herhangi bir soruşturma başlatılmadı.

Oyuncu Nurgül Yeşilçay da 2016’da Ayşe Arman’a verdiği röportajda dizide birlikte oynadığı Erhan Petekkaya’nın cinsiyetçi tavırlarını, yapımcıların kayıtsızlığını ve dizi sektörünün eril yüzünü anlatmıştı. Petekkaya ise bu suçlamalara ““Ben Nurgül’ün nesini taciz edeceğim? Beyonce mi o?” diye cevap vererek bir kez daha cinsiyetçi ve tacizkar açıklamalara imza atmıştı. Herhangi bir soruşturma başlatılmadı. (ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

03 Kasım 2017, Cuma

Çiçek Tahaoğlu